KKK

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Kas lastehoid töötab ka suvel?

Meie lastehoid on avatud ka suvel. Lastehoid on suletud ainult riigipühadel ja lahtiolekuaeg on lühendatud riigipühadele eelnevatel päevadel (23. veebruar, 22. juuni, 23. detsember, 31. detsember).

Kas hoius on olemas koht lapse isiklike asjade hoidmiseks?

Igal lapsel on nimeline nagi, kuhu saab panna rippuma vajalikud asjad (ka nt koti). Samuti on igal lapsel oma korv, kus saab hoida varuriideid, mähkmeid jms.

Mis asjad võiksid lapsel hoius kaasas olla?

Lapsel peaksid olema hoius olemas mähkmed (juhul kui vaja), mugavad varuriided (mitte libiseva tallaga sokid, püksid,retuusid, pluusid, aluspesu jms). Mida rohkem on lapsel hoius olemas erinevaid rõivaesemeid, seda paremini saavad ka hoidjad last vastavalt olukorrale ja temperatuurile riietada. Meie lastehoius on hoidjad ka üsna usinad lastele õpetama ise riiete selga panekut- seega soovitame lähtuda ka riiete puhul sellest, et lapse jaoks oleks  nende selgapanek võimalikult lihtne.

Lapsel võib alati olla kaasas oma turvaese,  lutt ja veepudel (eriti suvel!). Kaasas võivad olla ka oma kaisuloomad, tekike, padi vms, mis tekitavad lõunauinaku ajal turvatunnet.

Kas laps peab oskama iseseisvalt süüa?

Vajadusel abistatakse last söömisel – tihti on nad meie juurde tulles pisikesed ja pigem vajavad alguses abi söömisel. Küll nad üldiselt õpivad selle üsna kiiresti teiste eeskujul selgeks.

Kas on võimalik hoius pakkuda lapsele kodust kaasa saadetud toitu?

Jah, kuid sellisel juhul ei vastuta lastehoid toidu kvaliteedi (toiteväärtus jms) eest.

Kogemusi lastega, kes on eritoidul, on meil nüüdseks  juba palju. Igal aastal on lastehoius mõni laps, kel kodust kaasa pandud toit (nt ei sobi meie toitlustaja pakutav menüü) või toitlustaja tagab eritoidu tervislikel põhjustel. Eritoit valmistatakse toitlustaja poolt tingimusel, et lapse allergia, talumatuse vms kohta on olemas vastav tõend. Eritoit tähendab siinses kontekstis seda, et toitlustaja asendab keelatud toiduaine.

Kas arvestate lastega, kellel esineb erinevaid allergaid või talumatust teatud toiduainete vastu?

Arvestame erisoovidega. Näiteks ei paku piima lastele, kes piima juua ei tohi. Samuti on võimalik meie toitlustajaga jõuda kokkuleppele, et lapsele sobimatu toit asendatakse toiduga, mida ta tohib süüa (arstitõendi olemasolul).

Kuidas tagate laste turvalisuse Sipsiku lasteaia mänguväljakule jalutamisel?

Lastel on seljas helkurvestid, mis teevad nad lihtsasti märgatavaks. Lisaks on laste käed jalutusköie küljes, et keegi ei saaks jalutamise ajal teelt kõrvale kalduda. Ühtlasi ei ole tänaval tihedat autoliiklust, on ühesuunaline liiklus ja meie ülekäigukoht on  hästi nähtav.

Kuidas tagate laste turvalisuse mänguväljakul?

Mängime lasteaed Sipsiku õuealal asuval väiksemal mänguväljakul, mis on sobiv mängimiseks sõimealistele lastele. Laste mänguala on hästi jälgitav, lasteaia ümber on kõrge värav, mis on suletav riiviga, lisaks on mänguväljaku enda ümber puidust aed, mida saab avada ainult väljast. Ühtlasi on meie prioriteet see, et nende lastega, kellega me õue mängima lähme, nendega ka tagasi tuleme- see tähendab seda, et sisse on seatud süsteem, kus lapsi jälgitakse teraselt ja loetakse pidevalt üle.

Kuidas lohutate nutvaid lapsi? 

Meie töötajad arvestavad kõikide laste individuaalsusega. Mõni laps soovib olla süles, teine mitte nii väga ja see on okei. Meie poolt on kõik võimalused avatud lapsele. Kindlasti ei ole me seda meelt, et laps peab olema oma kurbusega üksinda ja lihtsalt sellega leppima.

Milline on teie magamamineku rutiin?

Enne magaminekut söövad lapsed sooja lõunasööki, järgnevad hügieenitoimingud, seejärel lapsehoidjad sätivad lapsed oma vooditesse, millele järgneb üks või mitu toredat unejuttu, rahustav muusika või white noise masin.

Kas lapsed jäävad hoius magama, kui laps on kodus harjunud magama hällis või värskes õhus?

Meil on nii palju kogemusi väga paljude erinevate lastega, kes kõik on erinevate harjumustega. Mitte ühelgi lapsel ei ole seni olnud probleeme, kui on kodus harjutud magama hällis või värskes õhus, kõik nad on suutnud ümber harjuda. Paljuski on abiks n-ö “kambavaim”.

Esimestel kordadel võivad lapsed küll vajada lapsehoidja tuge- selle tõttu paneme ka esimest korda uinakut tegeva lapse alati lapsehoidja kõrval olevasse voodisse, et vajadusel saaks last paitada, sülle võtta vms.